Udomowione dekoracje

z Brak komentarzy

Jeszcze niedawno sama borykałam się przed wyzwaniem jak jest pokój dla niemowlaka. Najgorsze gdy brzuch rośnie, zegar tyka, coraz więcej do zrobienie, coraz mniej sił i czasu (tik tak tik tak).

w1
1. tkanina IKEA-malowane farbą do tkanin 2. obrazek „Jeleń” Qlala

Jako początkująca mama miałam wielkie ambicje co do pokoju dla swojej pociechy. Przerósł mnie jednak grafik, bo do ostatnich dni ciąży kończyłam zaległe projekty. W związku z tym znalazłam kilka sposobów na ekspresowe udomowienie przestrzeni. Większość budulca można znaleźć w dużych sklepach z akcesoriami do domu.
Jednym z pomysłów, było udomowienie zwykłej tkaniny dla dzieci na zasłonę. Kawałek materiału obszyty z każdej strony, a ucha zrobiłam z grubej wstążki bawełnianej. Jak ktoś nie ma maszyny, to można zawsze to pod-zlecić przyszłej babci. Żeby całość była bardziej udomowiona dodałam koloru farbką akrylową do tkanin (znalezisko z papierniczego). Wypełnienia konturów okazało się idealnym środkiem na uspokojenie.

Kolejne udomowienie to obrazki. Niektóre udało mi się samej zaprojektować, namalować, narysować. Nie każdy musi mieć czas i zdolności, wtedy zwykłe pocztówki mogą być dobrym rozwiązaniem na puste ściany. Sporo się wczytywałam jakie ilustracje warto wieszać niemowlakom. Na początku dzieci widzą kontrastowo (obrazki czarno białe będą idealne), później dochodzi czerwony i żółty. Warto też z czasem zmieniać ilustracje, dobrze żeby pokazywały realny świat. Dziecko do 5-6 roku życia nie myśli abstrakcyjnie. Jak chcemy powiesić niedźwiadka, to żeby chociaż był brązowy, albo biały jak niedźwiedź polarny.

w2
ramki z taśmy dekoracyjnej papierowe
w3
1. kolaż ze ścinków materiału 2. obrazki z pocztówek IKEA

Oprócz narysowanych na grubym kartonie czarnych ilustracji, wymyśliłam sposób na wykorzystanie ścinków materiału. Z różnych kawałków ułożyłam kolaż i włożyłam do ramki. To jest sposób dla tych którzy są na bakier z rysowaniem. Wszystkie obrazki i dekoracje mają swoje stałe miejsce. To ważne,żeby przez pierwszy rok życia dziecka nie przemeblowywać nie przenosić elementów z kąta w kąt. Mali ludzie bardzo szybko zaczynają budować swoją mapę przestrzeni poprzez przedmioty. Lubią to co znają, czują się przez to bezpiecznie.

Dekoracje, obrazki powinny być osiągalne dla widzenia dziecka. Najlepiej blisko łóżeczka na linii wzroku lub nisko przy podłodze. Świetnie sprawdza się taśma dekoracyjna papierowa w ramach ramki. Łatwo można przymocować, łatwo zdemontować i nikomu nie zrobi krzywdy jak się popsuje. U nas się sprawdza. Mój niemowlak wciąż swoimi małymi paluszkami robi wszystko, żeby ją ściągnąć. Czynność powtarza regularnie trenując chwytanie.
Pokój udomowiony, rośnie i zmienia się razem z użytkownikiem.