Przydatnik noworodkowy >PODCAST<

z 2 komentarze

W ramach przewodnika i nagrań "PUKuPUK- kartki z przewodnika dla rodziców od 0-12 miesiąca" dzisiaj podsyłam Wam dodatek zwany "Przydatnikiem Noworodkowym". Nie znajdziecie tam informacji o przestrzeni, dekoracjach (choć część praktyczna jak zawsze będzie- szukaj poniżej mobil Gobi), o architekturze, pokojach itp. Przestrzeń tworzą ludzie, dom domownicy. Dlatego dziś coś bardziej dla ducha. Przydatnik jest o emocjach, o płaczu, o bólach malucha i o tym jak sobie z tym radzić. Posługuję się książką "Dzieci pełne złości", ale też sposobami które próbowałam na swoich dzieciach. 

To co jest niesamowite, że każde dziecko jest inne i sposoby na komunikacje, uspokajanie trzeba dobierać indywidualnie. Jednej sprawdzonej metody nie ma. A najlepsza rada to po prostu być, obserwować i dać się ponieść swoim instynktom i intuicji. Czasem jednak w zmęczeniu i nadmiarze obowiązków ciężko o spokój. Piszę o tym, bo sama ostatnio borykam się z brakiem równowagi, co powoduje niepokój u mojego synka, problemy ze spaniem i dużą potrzebą bliskości.

Nie pozostało mi nic innego jak życzyć Wam udanego słuchania i wielu okazji do przytulania. Przytulanie ma moc uspokajania zarówno na małych jak i na dużych. 

W nagraniu znajdziecie:

  • streszczenie książki "Dzieci pełne złości";
  • masaż niemowlaka;
  • sposoby na kolkę;
  • o tummytub, czyli jak relaksują się maluchy;
  • sposoby na radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Wcześniejsze nagranie znajdziecie TUTAJ. 

Posłuchaj odcinka " Dodatek-Przydatnik":


Podcast: Download

Chcesz więcej informacji o podobnej tematyce to możesz wskoczyć na podane linki :

  • Dobra Relacja tutaj spora dawka informacji o relacjach z dziećmi. Polecam, bo to doświadczona mama. 
  • Agnieszka Stein czasami jest przez nas cytowana. Relacja i komunikacja. 
  • Montessori from the start. TUTAJ znajdziecie e-book, chyba najtaniej. A TUTAJ znajdziecie fazy rozwojowe opisane w książce. W rysunkowy sposób pokazany rozwój dziecka od 0-3 lat. 
  • Daniel J. Siegel "Zintegrowany mózg-zintegrowane dziecko". TUTAJ znajdziecie jego stronę i publikacje. 
  • Ina May Gaskin "Karmienie piersią". W tej książce można znaleźć informacje zarówno o karmieniu, jak o przygotowaniu do porodu, pielęgnacji dziecka, zasypianiu, emocjach i wielu innych sprawach związanych z niemowlakiem, relacją malucha z mamą. TUTAJ strona z video, publikacjami. 

Do ściągnięcia : 

wersja do poczytania

Książki warte polecenia od środka: 

Jeżeli Wasze dzieci dają Wam sposobność, żeby zaszyć się z książką (najprawdopodobniej podczas długiego karmienia, kangurowania itp. ) to moze zainteresują was niektóre pozycje książkowe. Poniżej w "Przydatniku" dzielę się z Wami książkowymi skarbami. Zostały one znalezione, przeczytane podczas okresu macierzyństwa. Do tej listy powinna być dodana książka "Montessori from the start" autorstwa Paula Polk Lillard, Lynn Lillard Jessen. Od  tej pozycji zaczęła się moja przygoda z całą pedagogiką Montessori. Wiele można się dowiedzieć o samej metodzie wychowania dzieci, a raczej o innym sposobie życia. Prawda jest jednak taka, że trzeba mieć sporo czasu, żeby tą książkę przeczytać i wprowadzić do swojego domu. 

Przy noworodkach na początku polecam Ina May Gaskin "Karmienie piersią". To co najważniejsze dla niemowlaka to mleko i miłość. W tej książce znajdziecie informacje co zrobić, żeby to się udało. Można też wiele się dowiedzieć o samych noworodkach, o ich przyzwyczajeniach i potrzebach. 

" Zintegrowany mózg- zintegrowane dziecko "  to super książka o etapach rozwojowych i o tym jak to wpływa na nasze dzieci. Póki co przyda Wam się podsumowanie w postaci tabelki  "przedziały wiekowe i etapy rozwoju". Znajdziecie tą tabelkę poniżej w galerii zdjęć. 

Mobil Gobi

Ściągnij instrukcję i wykonaj swój własny mobil Gobi. Plik do ściągnięcia znajdziesz TUTAJ.