Mobil Morskie Stworzenia

z Brak komentarzy

Mobil morskie stworzenia to dekoracja, zabawka, która jest przeznaczona dla maluszka. To jedna z pierwszych zabawek dla Twojego noworodka. W początkowym okresie dziecko większość czasu przesypia, albo spędza przy nas podczas karmienia. Są momenty kiedy leży sobie spokojnie i można włączyć do tego pierwszą aktywność. Można zawiesić przy kołysce geometryczne obrazki, wyraziste na razie kontrastowe (czerń-biel). Nie muszą być trwałe (podklejane na kartonie), póki co nie grozi im ściągnięcie przez malucha.
Kolejną zabawką do zbierania doświadczeń jest wspomniany mobil. Różni się od zwykłej karuzeli tym, ze nie potrzebuje baterii, dodatkowych mechanizmów do poruszania się. Tym samym dziecko się nie frustruje, gdy zabawka nagle się zatrzyma. Konstrukcja mobila jego lekkość powoduje, że podmuch powietrza, ciężar i jego wyważenie wprawia zabawkę w ruch. Zabawkę możesz powiesić na nitce, albo przyczepić do boku kołyski, ściany przy której leży dziecko.

Poniżej znajdziesz instrukcję jak zrobić samodzielnie Mobila Morskie Stworzenia. Tutaj do pobrania są rysunki morskich stworzeń do wycięcia.

Mobile powinny być dopasowane do fazy rozwoju dziecka, stopniując trudność w zależności od wieku maluszka. Jeżeli będziecie chcieli samodzielnie wymyślić mobila, to poszukajcie przedmiotów, zwierząt które rzeczywiście się poruszają (ptaki, motyle, zwierzęta morski, albo abstrakcyjnych elementów (figury, bryły itp.). Kolejne mobile już wkrótce.
Tutaj taki podstawowy zarys, harmonogram mobilowy:
0-1 miesiąc: karty czarno- białe, mobil morskie stworzenia (można wymienić elementy, na wyraźne wzory czarno-białe takie jak: fale, paski, kropki, szachownica)
1-2 miesiąc: mobil munari (czarno-biały, mogą też być figury geometryczne zachowując kolorystykę, przeźroczysta kula, itp.)
2 miesiąc: ośmiościany w trzech kolorach podstawowych (żółty, czerwony, niebieski). Zamiast ośmiościanów mogą być inne figury, chodzi o wprowadzenie kolorów.
2-3 miesiąc: mobil gobbi (stopniowanie kolorów w jednej tonacji)
3 miesiąc: tancerki (mobil, gdzie przedstawiony jest ruch, najlepiej z mieniącej się w słońcu folii)
3-4 miesiąc: mobile pokazujące ruch, kolorowe (np. zwierzęta morskie: wieloryb, delfin, orka, foka; motyle; origami)
5 miesiąc: mobil do manipulacji (trwała zabawka, którą można zawiesić niżej, żeby dziecko mogło ją trącać ręka, nogą).
Pamiętaj, żeby obserwować dziecko. Jeżeli odwraca wzrok, jest niecierpliwe lub zaczyna płakać, może to znak, że już mu wystarczy aktywności. Wtedy odwieszasz mobila, zabawkę. Z czasem możesz wrócić do zabawy.

Udanej zabawy przy zabawkach „Zrób to Sam/a”!