Kącik niemowlaka

z Brak komentarzy

Pomyśl o kąciku dla sDSC02536wojego niemowlaka. Teraz Dziecko spędza większość swojego czasu w Twoich ramionach lub w miejscu gdzie śpi. Jaki ma z tego miejsca widok kiedy się obudzi? Czy może ogarnąć wzrokiem cały pokój? Czy widzi okno, drzwi, widzi osobę wchodzącą do pokoju, zbliżającą się do łóżeczka? Czy wchodzisz naprzeciw Malca, czy raczej za nim, zaskakując go? Gdzie spędza swój czas aktywności? Część rodziców wykorzystuje do tego tzw. „maty edukacyjne” leżące na podłodze, co jest dobrym pomysłem. Ważne jednak żeby znowu nie zarzucić dziecka nadmiarem bodźców i wrażeń, a maty te w przeważającej większości są wielokolorowe, wieloelementowe i interaktywne. Może jeszcze z tego nie korzystałaś, ale jeśli zamierzasz – przewróć mate na lewą stronę, odczep na początek zabawki, wykorzystuj jak zwykły koc do fikania, obserwacji. Lub połóż po prostu koc na dywanie, pamiętaj aby nie było zbyt miękko, aby można było podeprzeć ręce i unieść ramiona.

6
Mata, koc- tu dziecko może swobodnie ćwiczyć swoje umiejętności. Te elementy mogą wędrować z Tobą po mieszkaniu, i Maluch może spędzać czas w pokoju, w kuchni, wszędzie gdzie Ty jesteś. Dobrze jednak zorganizować miejsce na stałe, gdzie Dziecko
będzie mogło się rozwijać, i odpoczywać. Jeśli jeszcze o tym nie myślałaś zrób to w najbliższym czasie.  Wydziel jakiś kącik, na podłodze przy ścianie, gdzie położysz twardy materacyk, lub koc (w miarę duży, aby dziecko łatwo nie sturlało się). Do ściany przyklej 3 obrazki, czarno białe, kontrastowe, które dziecko będzie mogło obserwować. Zaopatrz się w lustro bezpieczne dla dziecka, najlepiej jak największe, ale jeśli nie zdobędziesz takiego, spróbuj dostać takie formatu A3. Lustro przyklej na ścianie, tak aby Dziecko mogło się obserwować. Oczywiście Twój noworodek nie będzie wiedział, że odbija się w lustrze, niemniej będzie ono dla niego bardzo fascynujące. Spróbuj zorganizować też sposób, aby w tym miejscy móc co jakiś czas wieszać mobile – hak, wieszak.