Gdzie jest kawka?

z 2 komentarze

karty ptaki z okolicy

Z niektórymi ptakami jest jak z sąsiadem z klatki obok. Widujesz go codziennie, ale nie wiesz jak się nazywa. Chyba, że przyjdzie Ci ochota, żeby go poznać.
Jeszcze kilka lat temu, jakby ktoś mnie zapytał „gdzie jest Kawka?”, albo który ptak to Kawka to nie umiałabym odróżnić. Przyszedł jednak czas, a raczej wielka ochota na poznanie tego co w około. Ptaki to nasi codzienni towarzysze. Szczególnie wiosną dają o sobie znać. Potrafią zagłuszyć nawet szum ulicy.

Spacer z dzieckiem to okazja do poznania otaczającego świata, zarówno dla dziecka jak i dla nas. Możne w ten sposób poznać latających lub pełzających sąsiadów, buszujących w miastach.

Twoje dziecko chłonie wiedzę, słowa, obrazy jak gąbka. Dobrze jest zwracać uwagę jakich słów używasz i jak ich używasz. To jak nazywasz dany przedmiot będzie później powtarzane przez twojego malucha. Jeżeli coś jest żyrafą, niech jutro też będzie nazywane tak samo.

Taka mała anegdotka: Podczas kursu Montessori dla dzieci od 0-3 lat, pani wykładowczyni pokazywała nam sposób prezentacji przedmiotów. W koszyku miała żyrafę, zebrę i lwa. Każdy z przedmiotów wyciągała osobno i nazywała co to jest. Wyciągnęła lwa „Lew, lew, lew”. Gdy wyciągnęła żyrafę powiedziała „Zebra, Zebra, zebra”. Sala wybuchła śmiechem, bo przecież to była żyrafa. Co jednak wydarzyło się dalej? Osoba, której były prezentowane przedmioty na prośbę o wskazanie zebry podniosła żyrafę. Ta osoba nie była dzieckiem, była uczestniczką kursu. To tylko obrazuje jaką moc ma umiejętne pokazywanie i nazywanie przedmiotów. Pamiętaj o tym podczas rozmów z dzieckiem.

Wracając do pytania gdzie jest Kawka? To niech wam posłużą obrazki. Mam też dla was kolejne karty językowe „ptaki z okolic”. Tutaj znajdziecie wpis o kartach językowych, jak można się bawić z dziećmi, bawić i poznawać świat.

Niech Wam ptaki przygrywają podczas spacerów!