6 pomysłów na karmnik

z Brak komentarzy
Dwa lata temu, za naszym oknem zagościł karmnik. To jest jedna z takich rzeczy, które wydają ci się niepotrzebne do czasu jak je zamontujesz. Teraz nie wyobrażam sobie domu bez karmnika. Mam to szczęście, że za oknem rosną drzewa (leszczyna i orzech). Dzięki temu bardzo szybko okoliczne ptaki zorientowały się, że mają darmowy wikt i opierunek.

Oprócz sikorek, wróbli, kawek zaczęły do nas przylatywać "dziwne gołębie". Z początku nie wiedzieliśmy jak się nazywają te ptaki. Trochę podobne do gołębi, ale znacznie drobniejsze i ku zdziwieniu przelatywały w parze. Zawsze razem. Z początku sąsiadka podpowiedziała nam, że to są "cukrówki". Prawdziwego olśnienia dostałam kiedy czekałam na samolot. Poszłam przeglądać książki i całkiem przypadkiem trafiłam na nasze ptaki, to były Sierpówki.

Od dwóch lat przylatują do nas, zawsze razem, coraz bardziej oswojone z nami. Mój synek przykłada sobie pod okno krzesło i patrzy na ten dar natury. W czasie zimy dokarmia swoje ptaszki za oknem, mówi do nich i je zaczepia.

Przygotowałam dla Was kilka propozycji karmnikowych. Część z nich to karmniki wymagające sprzętu i materiału, a poniżej znajdziecie ciekawe i proste sposoby, żeby zwabić pod wasze okna ptaki.

Wasze drewniane karmniki możecie wykonać z zwykłych desek grubość np.1,8 cm, płyty osb, sklejki. Najlepiej wykorzystać to co jest w piwnicy. Jeżeli nie macie odpadów to z rozpisanymi wymiarami ruszacie do budowlanego po materiał i na miejscu proście o przycięcie. Potem już tylko praca z wkrętarką. Szlifowanie, zabezpieczenie drewna lakierem, żeby nie puchło od warunków zewnętrznych. 

 

6 POMYSŁÓW NA KARMNIK

1. opakowanie po soku, mleku
2. posklejane klejem (najlepiej na gorąco) patyki po lodach (takie patyki też są dostępne w sklepach papierniczych)
3. gruba rama po zdjęciach, obrazie
4. rolka po papierze toaletowym, posmarowana smalcem/masłem, obtoczona w ziarnach
5. nawleczona na sznurku owoce, bakalie
6. nasiona, smalec w skórce po pomarańczy
DWA LATA TEMU PODCZAS MONTAŻU KARMNIKA...